Praha

Využili jsme nabídku našeho pana starosty, který od února loňského roku působí na Ministerstvu dopravy ve funkci náměstka ministra dopravy a měli jsme tak možnost navštívit Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR. Společně se žáky z Pocinovic jsme si prohlédli budovu parlamentu, nahlédli jsme do poslaneckých klubů, seznámili jsme se s prací poslanců a z galerie jsme sledovali rozpravu a hlasování poslanců. Záměrně jsme parlament navštívili v den, kdy se poslanci mohou obracet s dotazy na členy vlády prostřednictvím tzv. interpelací a měli jsme až nevídané štěstí. Osobně jsme se setkali s předsedkyní poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a hned několika ministry (ministrem vnitra Vítem Rakušanem, ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem, ministrem dopravy Martinem Kupkou a ministryní pro vědu a výzkum Helenou Langšádlovou). Mile nás překvapil ministr dopravy Martin Kupka, který si ve svém nabytém programu našel prostor, aby s námi krátce promluvil a seznámil nás s plány, jež se v budoucnu dotknou i mnohých z nás. Důležitou pro náš region bude např. výstavba moderního železničního koridoru na trati Praha – Plzeň – Domažlice – Mnichov, kterým se významně zkrátí doba cestování. Poté jsme si krátce prohlédli Pražský hrad a přes Karlův most, Staroměstské náměstí a Prašnou bránu jsme došli až k velmi rozsáhlé budově Ministerstva dopravy ČR. Zde jsme měli rezervovanou jednací místnost, kde pro nás bylo připraveno drobné občerstvení, což nás mile překvapilo a po vyčerpávající cestě přišlo vhod. Dalším překvapením byla možnost svézt se páternosterem neboli oběžným výtahem, který zažíval největší slávu v době první republiky a dnes je již spíše kuriozitou. Poté jsme navštívili protiletecký kryt, jehož původní vybavení bohužel zničila povodeň v roce 2002. Velmi unavení, ale plní nových zážitků jsme se ještě na zpáteční cestě zastavili v oblíbeném fast food a s menším zpožděním vyrazili k domovu.